pozycjonowanie
Intrygujące hasło reklamowe i ciekawa identyfikacja wizualna nie zawsze wystarczają, aby osiągnąć sukces. Obecnie digital marketing w znaczącym stopniu opiera się na contencie, czyli na treściach. Czym jest content marketing i dlaczego może być tak istotny w rozwoju Twojego biznesu?

Zajmujemy się tworzeniem wysokiej jakości treści na strony internetowe, blogi firmowe oraz media społecznościowe – czyli wartościowego contentu.

Niezależnie od branży i grupy docelowej – content marketing jest narzędziem, które umożliwia zwiększenie liczby klientów i wzrost sprzedaży. Dlatego korzyści z niego płynące czerpią zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i mniejsze firmy, sklepy internetowe czy biznesy jednoosobowe. Jednak sama strona internetowa oraz blog nie wystarczą. Prezentowane na nich treści powinny być merytoryczne, interesujące i atrakcyjne wizualnie, ale także dopasowane do potrzeb odbiorców marki.

Jak pokazują badania konsument, zanim podejmie decyzje o zakupie danego produktu, sprawdzi aż 11 źródeł, które pozwalają zdobyć o nim informacje. Content marketing pozwala na szybsze budowanie relacji z klientem, dzięki informacjom, których on w danej chwili potrzebuje. Dlatego tak istotnym zabiegiem jest budowanie pozytywnego wizerunku marki za pomocą treści oraz skojarzeń związanych danym produktem lub usługą.

Vertes Design – content marketing: Warszawa, ul. Szachowa 1
telefon: 505 331 330 lub 22 872 92 65, mail: biuro@vertesdesign.pl

Czym jest content marketing?

Content marketing nie jest jedynie produkcją treści, a cyklicznym tworzeniem użytecznych treści na przestrzeni czasu. Warto pamiętać, że jest to proces, a nie jednorazowe działanie, co oznacza, że działania z nim związane wiążą się z nieustanną aktualizacją treści. Mowa tu o wszelkich tekstach udostępnianych m.in. na blogach firmowych, stronach WWW czy w mediach społecznościowych. Content marketing obejmuje także wszystkie działania, które związane są z promocją treści, analizą skuteczności obranej strategii oraz zdobywaniem zaangażowania.

Należy uwzględnić, że treści związane z content marketingiem nie należą do typowo reklamowych tekstów, które mają za zadanie nakłonić konsumentów do kupna produktów czy skorzystania z usług. Są to przede wszystkim treści wzbudzające emocje, zachęcające do zaangażowania, edukujące i skupiające wokół siebie realnie zainteresowaną danym zagadnieniem społeczność. Warto w tym przypadku skupić się na potrzebach naszej grupy docelowej – odpowiadać na nie, uświadamiać i informować, że marka jest w stanie je zaspokoić.

Content marketing to działanie długofalowe, nastawione na budowanie długotrwałych i opartych na emocjach relacji z wybraną grupą klientów, co w rezultacie prowadzi do wzrostu sprzedaży.

content marketing

Potrzeby klientów są ważne

W content marketingu liczy się dobrze opracowana strategia, która opiera się na wnioskach z analiz i obserwacji grupy docelowej marki. Dlatego ważne jest, aby była ona odpowiednio dopasowana do konkretnej społeczności i reagowała na jej potrzeby. Chodzi o to, aby odpowiadać na pytania, jakie może zadawać sobie potencjalny klient marki. Odpowiedzi te mają zapewnić więź z odbiorcą i zawierać użyteczną dla niego informację.

Czym jest zatem użyteczna treść np. na stronie internetowej? To taka, która rozwiązuje problemy, rozjaśnia sprawę, podpowiada rozwiązania i wytycza kierunki następnych kroków. Kiedy odbiorca dowiaduje się o czymś wartościowym, co może pomóc mu w rozwiązaniu problemu, czy osiągnięciu celu, zaczyna traktować nadawcę pomocnej treści z sympatią i obdarza go zaufaniem. A w biznesie o to właśnie chodzi. Dlatego dobrze opracowana strategia content marketingowa, na podstawie której tworzone są treści, może przynieść wiele zysku i być mniej kosztowna niż użycie powszechnych i dodatkowo płatnych narzędzi marketingowych.

Content marketing, a budowanie relacji

Już nawet jedna publikacja może być efektywna sprzedażowo, kiedy w jej treści zamieścimy w przekonujący i nienachalny sposób nasz produkt lub usługę. Jednak to dopiero początek i tylko regularne dostarczanie wartościowych treści będzie budowało trwałą świadomość i rozpoznawalność marki, a tym samym relację z klientem – jego przywiązanie i lojalność.

Z odbiorcami należy rozmawiać, a nie mówić wyłącznie o sobie, swoich produktach lub usługach i ich zaletach – to niezwykle ważna zasada. Rodzaj komunikacji przekazywany za pomocą content marketingu zawsze powinien być dopasowany do klientów marki.

Korzyści płynące z conent marketingu

Konsumenci poszukują obecnie rzetelnych i wiarygodnych treści. Publikując takie w swoich kanałach marketingowych przyczyniamy się do zwiększenia ruchu na stronie internetowej, jednak nie tylko.

Zalet z prowadzenia content marketingu jest wiele, jednak najważniejszymi korzyściami, jakie płyną z jego stosowania, są:

  • większa liczba odwiedzin strony internetowej i innych kanałów marki,
  • lepsze pozycjonowanie – czyli większa widoczność strony w wyszukiwarce Google,
  • możliwość bezpośredniego kontaktu z odbiorcami (komentarze na blogu i w mediach społecznościowych),
  • możliwość wykreowania pozytywnego wizerunku i budowa świadomości marki,
  • wzrost zaufania do marki, jej produktów i usług,
  • rozbudowa grupy odbiorców i klientów -> wzrost sprzedaży.

Jaką formę content marketingu wybrać?

Sposobów na content marketing jest naprawdę wiele, jednak najlepsze rozwiązanie dla danego biznesu należy dopasować do upodobań jego grupy docelowej. Dlatego tak ważna jest wspomniana wcześniej strategia. Wracając jednak do bogactwa form content marketingu – należą do nich artykuły, posty w mediach społecznościowych, materiały wideo, współpraca z influencerami i blogerami, newslettery, prezentacje multimedialne, e-booki, tutoriale, a także formy offline, takie jak foldery, gazetki, bannery, katalogi czy ulotki.  Jednak niezależnie od formy, jaką wybierzemy, kluczem do sukcesu jest wartość przekazu – na ile jest atrakcyjny i wartościowy, a także godny polecenia. Nierzadko to właśnie łatwość share’owania treści, wyznacza dobór kanałów dystrybucji – a tymi najlepszymi są bez wątpienia blogi branżowe i media społecznościowe, czyli Facebook, Instagram, TikTok, Twitter, LinkedIn czy YouTube.

Warto stosować różne formy content marketingu, zamiast ograniczać się jedynie np. do pisania artykułów na blog. Zróżnicowane rodzaje treści, pomagają marce w komunikacji z klientami, którzy spędzają czas w różnych kanałach marketingu online.

Jesteś zainteresowany skutecznym content marketingiem?
Napisz do nas: biuro@vertesdesign.pl lub zadzwoń: 505 331 330 i 22 872 92 65.

Opisz nam swoje potrzeby i rozpocznijmy content marketing
JUŻ DZIŚ

Klienci

Marki, które nam zaufały. Tworzymy strony www dla wszystkich – zarówno dla dużych korporacji, jednostek samorządowych jak i małych firm. Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów.