Tworzenie profesjonalnej strony internetowej – o czym należy pamiętać?

Projektowanie strony internetowej nigdy nie jest takie same. Konieczność dopasowania serwisu WWW do konkretnej oferty i profilu danej firmy lub klienta jest kluczowa. Każdy podmiot jest bowiem inny i każdy posiada charakterystyczne dla siebie cechy. Nie można także zapomnieć o dopasowaniu strony do odpowiednich wymogów, narzuconych przez organy rządzące. O czym zatem należy pamiętać podczas tworzenia profesjonalnej witryny internetowej?

Badanie potrzeb przy tworzeniu stron WWW

Ważne jest dokładne przeanalizowanie profilu danej firmy, dzięki czemu określimy jak ma wyglądać jej strona internetowa i co musi się na niej znaleźć – np. czy musi charakteryzować się przejrzystym interfejsem, czy posiadać rozbudowane opisy produktów. Aby dokładnie określić potrzeby przy tworzeniu konkretnej strony internetowej, warto być w stałym kontakcie z klientem – na każdym etapie prac weryfikować wprowadzane zmiany i elementy wyglądu z jego oczekiwaniami. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że witryna będzie spełniała wszystkie jego wymogi.

Nie mniejsze znaczenie ma także cel strony internetowej. Inaczej podchodzi się bowiem do projektowania witryny, która ma jedynie opowiadać o ofercie danej firmy, ale nie będzie można niczego tam kupować, a inaczej tworzy się serwis połączony ze sklepem internetowym, którego głównym celem będzie zachęcenie odwiedzających do tego, aby dokonali zakupu i płatności.

Jakie elementy są najważniejsze dla strony internetowej?

Profesjonalny wygląd, czytelny szablon, intuicyjna nawigacja, w pełni funkcjonalne menu i dostosowanie treści do potrzeb osób z niepełnosprawnościami to podstawowe elementy, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas projektowania strony internetowej. Warto respektować także takie elementy, jak specyfika branży, w jakiej działa dana firma oraz inne dodatkowe wymagania. Ważna jest również analiza konkurencji, a w dalszej kolejności dobór odpowiednich słów kluczowych. Dlatego warto postawić na bliską współpracę specjalistów projektowania stron WWW ze specjalistami od contentu i SEO.

Najważniejsze elementy strony internetowej powinny być jasno pokazane, tak, aby dany użytkownik nie musiał ich szukać. Oto lista elementów, które są najważniejsze dla serwisu internetowego:

Menu głównie i nagłówek

Treści widoczne od razu po otwarciu się strony WWW to głównie czytelne menu oraz slider, czyli suwak w nagłówku, który wyświetla zdjęcia z galerii (np. zdjęcia ofertowe). Warto zadbać o stworzenie prostego menu, bez zbędnych zagnieżdżeń, które tylko utrudniają korzystanie z danego serwisu internetowego. Dla użytkownika w menu głównym automatycznie widoczne jest także logo danej marki.

Układ strony głównej i podstrony

Poniżej linii załamania powinny znajdować się przyciski przekierowujące bezpośrednio do odpowiednich podstron. Dalej umieszcza się wszystkie istotne dla danej firmy sekcje np. „Dlaczego My”, „O nas”, „Nasza oferta”, „Nasze produkty”, „Nasze realizacje” itp. W zależności od potrzeb i specyfiki firmy, można wybrać dodatkowe pozycje.

Szablon

Niezwykle ważny jest wybór nieskomplikowanej szaty graficznej połączonej z neutralną paletą kolorystyczną, dlatego warto, aby wszystkie elementy graficzne współgrały ze sobą, a ilość tekstu nie była przesadna i nie tworzyła bałaganu. To wszystko dodaje stronie profesjonalnego wyglądu i wzmacnia efekt budowania wizerunku eksperta.

Łatwy kontakt

Strona internetowa, która umożliwia łatwy kontakt z jej właścicielami, wzbudza największe zaufanie. Forma kontaktu nie powinna chować się wyłącznie za formularzem. Warto zastanowić się nad podaniem imienia i nazwiska osoby kontaktowej wraz z najważniejszymi danymi – numer telefonu, adres e-mail, być może także ze zdjęciem. Taka forma jest bardziej bezpośrednia i osobista. Dobrym rozwiązaniem może być także zastosowanie czatu na stronie, jednak w tym przypadku jego obsługa powinna być bardzo sprawna.

Układ treści

Teksty stanowią podstawę większości stron internetowych. Warto poświęcić na nie nieco więcej czasu, aby były naprawdę dobrze przygotowane. Nie powinny być zbyt długie, pełne banałów czy niepotrzebnych zwrotów.

Poza wartościowymi i wciągającymi treściami należy zadbać także o ich odpowiedni wygląd na stronie. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – aby odbiorcom przyjemnie się go czytało.

O co szczególnie warto zadbać? W pierwszej kolejności o odpowiedni rozmiar tekstu – większe litery łatwiej się czyta, a akapity napisane drobnym maczkiem raczej nie przykuwają wzroku. Kolejnym ważnym aspektem jest interlinia. Tekst powinien „oddychać”, dlatego nie powinien być za bardzo zbity. Im bardziej się zlewa, tym mniej zachęca do przeczytania. Odpowiednia przestrzeń między wierszami to podstawa. Niekoniecznie mile widziane są także zbyt długie linijki, które wymagają przesuwania wzroku szeroko od lewej do prawej strony. Im bardziej wzrok musi wędrować, tym szybciej się męczy. Dlatego przyjmuje się zasadę, że najlepszym zakresem dla ludzkiego oka jest około 80 znaków w wierszu.

Nie można także zapominać również o podziale tekstów na odpowiednie fragmenty oraz dopracowaniu nagłówków, jakie zostaną pomiędzy nimi umieszczone. Wyróżniające się nagłówki dają możliwość łatwego zorientowania się w jego zawartości. Im dłuższy blok tekstu, tym mniejsza szansa, że znajdzie się ktoś, kto będzie chciał go przeczytać. Krótkie bloki sprawiają wrażenie bardziej przystępnych i bardziej zachęcają do czytania.

Spójna kolorystyka

Niezwykle ważne jest zachowanie spójności kolorystyki strony. Zamiast prób tworzenia nowej palety barw, warto dobrać kolory, które do siebie pasują (np. wzorując się na gotowych paletach kolorów) i nie odciągają uwagi od treści danego serwisu WWW.

Szybkość wczytywania i działania strony

Na początku funkcjonowania strony, warto zwrócić uwagę na szybkość jej działania. To jeden z istotniejszych czynników, brany pod uwagę przez Google w trakcie decydowania o tym, jaki serwis wyświetlić wyżej na liście wyników wyszukiwania.

Dlaczego jest to takie ważne? Internet to miejsce, w którym jedna sekunda to dużo czasu, a każda kolejna może zniechęcić pewien odsetek potencjalnych klientów – jeśli dana strona będzie wczytywała się za długo.

Dlatego warto zadbać o dobry serwer, którego praca będzie przekładać się na to, jak szybko wczytuje się i działa dany serwis WWW. Korzystanie z rozwiązań, oferowanych za darmo lub niewielką kwotę, może skończyć się nie najlepiej. A już te, znajdujące się przynajmniej na średniej półce, mogą zapewnić odpowiednią szybkość działania i zagwarantować, że strona internetowa będzie działała sprawnie.

Ważna zasada mobilności

Badania pokazują, że urządzenia mobilne przegoniły komputery i na całym świecie większość osób korzysta z Internetu właśnie za pośrednictwem. Dlatego responsywność strony WWW, czyli jej zdolność do dostosowywania się do rozmaitych ekranów, powinna być jednym z priorytetów podczas tworzenia serwisu internetowego. Tym bardziej, że najnowsze badania pokazują, że aż 80% użytkowników Internetu posiada smartfona. Ważne, aby nawet na małym ekranie telefonu strona WWW wyglądała dobrze, a najważniejsze jej elementy były właściwie wyeksponowane.