Każdy posiadacz kryptowalut powinien zadbać o bezpieczeństwo swoich środków – podobnie jak dbamy o tradycyjne pieniądze, które zazwyczaj trzymamy w banku, sejfie czy innych skrytkach niedostępnych dla osób postronnych. Przywłaszczenie gotówki wymaga działania fizycznego natomiast kradzież kryptowalut podobnie jak kradzież środków pieniężnych z konta bankowego najczęściej odbywa się drogą elektroniczną. To od nas samych zależy jak zabezpieczymy nasze kryptowaluty i na jakim portfelu kryptowalutowym będziemy je trzymać.
Możemy je przechowywać na wiele sposobów korzystając z różnych portfeli kryptowalutowych. Na początek przedstawimy naszego faworyta czyli:
- portfel sprzętowy – jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie, gdyż nasze klucze dostępowe przechowywane są offline na urządzeniu zewnętrznym, do którego tylko my mamy dostęp. W razie chęci skorzystania ze środków, po prostu podpinamy urządzenie do komputera i możemy działać. Najbardziej znanym i polecanym portfelem sprzętowym jest Ledger – www.shop.ledger.com. W tej chwili do wyboru są trzy wersje: Ledger Nano S, Ledger Nano X oraz Ledger Blue. Z rozwiązania firmy Ledger my również korzystamy.
Najpierw odpowiedzmy na pytanie: Gdzie go kupić? Odpowiedź jest prosta – na stronie internetowej producenta: www.shop.ledger.com. Podajemy dane, dokonujemy płatności i dosłownie w ciągu kilku dni przesyłka jest u nas w Polsce. Urządzenia można znaleźć również w innych źródłach takich jak portale aukcyjne, jednak jaką mamy pewność czy nikt nie ingerował w oprogramowanie? My osobiście zamawialiśmy od producenta.
Firma Ledger powstała we Francji w 2014. Dziś zatrudnia ponad 200 osób i posiada biura na różnych kontynentach. Do tej pory sprzedano prawie 2 miliony portfeli i liczba cały czas rośnie. Firma pracuje nad rozwojem sprzętu, na bieżąco aktualizuje oprogramowanie, dodaje nowy kryptowaluty – w tej chwili na Ledger możemy przechowywać sporo ponad 1000 różnych kryptowalut.
Oczywiście istnieją również inne portfele do przechowywania kryptowalut, jednak bezpieczeństwo ich używania wyraźnie odstaje od wcześniej zaprezentowanego portfela sprzętowego.
- giełdy kryptowalut – w tym przypadku niebezpieczeństwo kradzieży jest największe. Giełdy sukcesywnie są atakowane i okradane przez hakerów. Były przypadki znikania z rynku. W branży panuje zasada – nie trzymaj kryptowalut na giełdzie!
- aplikacje desktopowe i mobilne – są to programy na komputerze lub smartfonie. Bezpieczeństwo zapewnia zainstalowana w pamięci aplikacja, która jest offline. Ale co w przypadku wykradzenia dostępów przez złośliwe oprogramowanie np. wirus?
- portfele papierowe – jest to wydrukowana kartka papieru z kluczem publicznym i prywatnym. Bezpieczne rozwiązanie dopóki nie wpadnie w niepowołane ręce. To tak jakby mieć zapisany login i hasło + PIN do konta w jednym miejscu.
- portfel przeglądarkowy – bardzo wygodne rozwiązanie gdyż dostęp do środków mamy wszędzie gdzie jest Internet. A bezpieczeństwo? Widzimy tu duże podobieństwo do trzymania środków na giełdzie – ataki, phishing itp. W końcu nasze środki oraz dostępy są online u zewnętrznego operatora.
Jak widać istnieją różne sposoby gdzie i na jakim portfelu trzymać kryptowaluty. Pamiętaj, że bezpieczeństwo twoich środków zależy głównie od Ciebie. Decyzja wyboru odpowiedniego portfela jest bardzo istotna i powinna być podjęta już na początku przygody z kryptowalutami. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat giełd kryptowalut zajrzyj do artykułu „Jak i gdzie kupić Bitcoina i inne kryptowaluty?„